poniedziałek, 12 września 2011

"Origami z wierszykami. Ciekawska kaczuszka Omi" - Agnieszka Frączek, Dorota Dziamska

Jest to historia o papierowych kółkach. I zwierzątkach, najczęściej tych wodnych, bo w końcu kaczuszka wodę lubi, prawda? Paradoksalnie nawet papierowa. A Omi nie dość, że papierowa, to jeszcze niezwykle ciekawska! I stąd właśnie tytuł.

A że Omi jest ciekawska, przekonali się już jej rodzice, gdy bardzo nie chciała wykluć się z jajka, bo jest tam tak interesująco i tylu rzeczy jeszcze nie widziała! Omi jest bardzo sympatyczną kaczuszką, która pomaga odkrywać świat zwierząt, ich podstawowe zwyczaje (np. chodzenie raków tyłem), bądź związki frazeologiczne ("gdzie raki zimują"). Omi bez strachu wędruje przez świat, chłonąc o nim jak najwięcej informacji.

Bardzo ciekawie jest przedstawiona sama historia. Przygody Omi są napisane prozą, zaś o zwierzętach, które spotyka ona na drodze, czytamy wiersze. Język nie jest bardzo prosty, ale też nie skomplikowany, dzięki czemu i starsze dzieci nie powinny się poczuć znudzone (ja na pewno nie byłam). Zaś do wydania dołączony jest woreczek z papierowymi kółkami, z których dziecko samodzielnie, bądź z pomocą kogoś starszego, może poskładać bohaterów historii. Ja tego nie zrobiłam, oddam kółka (i książeczkę) w ręce kogoś młodszego, kto z całą pewnością będzie się bawił równie dobrze. Oczywiście przy każdym zwierzątku jest instrukcja, jak je stworzyć.

I muszę wspomnieć, że obrazki są bardzo ładne, momentami zabawne. Podejrzewam, że dzieciom się ten pomysł bardzo spodoba.

Dziękuję portalowi
oraz wydawnictwu BIS.

3 komentarze:

  1. Do jakiego przedziału wiekowego skierowana jest ta książeczka?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam takie same pytanie, co Cyrysia. Bo wygląda na to, że jest przeznaczona dla młodszych czytelników. jeśli takk, to podziękuję. Czasem lubię sobie poczytać coś dla młodszych, ale gdy mam więcej czasu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziewczyny, wydaje mi się, że przedział 2-5 (góra 6). Ale to duże uogólnienie, bo każde dziecko jest inne.

    OdpowiedzUsuń